Kiedy zabawa na trampolinie jest bezpieczna?

Kiedy zabawa na trampolinie jest bezpieczna?

11 kwietnia 2019 Rodzina i dzieci 0

Wielu rodziców posiadających ogród bardzo długo rozważa zakupienie trampoliny dla swoich pociech. Wśród świadomych rodziców krążą mrożące krew w żyłach opowieści o wypadkach na takie zabawce. Jednak większość z nich pomija informacje na temat tego, czy zabawka była użytkowana zgodnie z instrukcją i zdrowym rozsądkiem. Jeśli chcesz wiedzieć jakie bezpieczne trampoliny z siatką wybrać, by uniknąć wypadków, przeczytaj poniższy poradnik.

Bezpieczne trampoliny to te używane z rozsądkiem

bezpieczne trampoliny z siatkąSmutna prawda jest taka, że nie kupimy trampoliny z rozsądkiem albo animatorem, by ten dbał o odpowiednie korzystanie z urządzenia i bezpieczeństwo małego użytkownika. Ale możemy mieć bezpieczne trampoliny z siatką pozwalające zmniejszyć ryzyko nieprzyjemnych zdarzeń. Wybierając taką zabawkę do swojego ogrodu warto sprawdzić, czy produkt posiada wymagane atesty. Zwykle pochodzą one z TUV, CE oraz GS, czyli firm zajmujących się dopuszczaniem do obrotu bezpiecznych produktów na europejski rynek. Kolejna sprawa to już budowa samej trampoliny. Jak wiadomo tego typu zabawka ogrodowa ma posłużyć do wyładowania nadmiaru energii jaką dysponują dzieci. Musi więc posiadać siatkę ochronną, która zatrzyma dziecko podczas niekontrolowanego skoku na skraju urządzenia. Warto więc zwrócić uwagę, aby siatka ochronna była mocowana tak, aby sprężyny utrzymujące membranę pozostały na zewnątrz. Wtedy na pewno nie zrobią krzywdy podczas beztroskiej zabawy. Natomiast słupki podtrzymujące siatkę ochronną powinny być zabezpieczone miękką pianką, aby przypadkowe wpadnięcie na nie nie oznaczało zadrapań lub guza. Trampoliny spełniające te wymagania na pewno będą bezpieczne. Dalej o bezpieczeństwo dziecka musi już zadbać rodzic. Po pierwsze, trzeba przestrzegać nośności, jaką oznaczył producent trampoliny. Jeśli na zabawce może przebywać tylko jedno lub dwójka dzieci, a podczas przyjęcia w ogrodzie wpuścimy tam kilkoro skoczków, wówczas o zderzenie nie trudno. Do nieszczęścia może też doprowadzić wspólne szaleństwo osoby dorosłej będącej pod wpływem alkoholu, która wskoczy na trampolinę poszaleć. Taki duet trzeba bezwzględnie pilnować i nieco studzić akrobatyczne zapędy dobrego wujka.

Trzeba pamiętać również, że nawet bezpieczna trampolina z siatką nie jest kojcem, w którym zamkniemy dziecko, by mieć chwilę spokoju. Podczas beztroskiej zabawy malucha trzeba mieć go cały czas na oku, aby w momencie ryzykownego zachowania móc zareagować i skorygować niewłaściwe postępowanie. To od czujności rodzica zależy czy zabawa w ogrodzie będzie bezpieczna.