Kiedy wybrać się na kurs skałkowy?

Kiedy wybrać się na kurs skałkowy?

22 sierpnia 2019 Usługi / Produkcja 0

W dzisiejszych czasach alpinizm i himalaizm staje się coraz bardziej popularny. Trend wzrostowy możemy zauważyć już od jakiegoś czasu, ale nabrał on jeszcze większego rozpędu od czasu polskiej wyprawy zimowej na K2 oraz przeprowadzonej podczas niej akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Większość polski serwisów sportowych relacjonował ją na żywo, stąd nawet osoby, które do tej pory nie wiedziały o istnieniu takiej góry, nagle zaczęły się żywo interesować tym tematem. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę jak powinno się przygotować do takich wypraw.

Czego nauczymy się na kursie skałkowym?

kursy skałkoweGdy zaczynamy marzyć o górach wysokich, najczęściej kierujemy nasze myśli w stronę Himalajów. Ośmiotysięczniki, a w szczególności najwyższy z nich – Mount Everest oraz najtrudniejszy – K2, są górami, które niesamowicie działają na wyobraźnię. Niemal każda osoba, która chodzi po górach lub zajmuje się wspinaczką, chciałaby wejść na przynajmniej jedną z tych gór. Jednak zanim podejmiemy takie próby warto dowiedzieć się jak należy zacząć przygodę z himalaizmem. Z pewnością nie ma jednej drogi, która jest odpowiednia dla wszystkich, ale istnieje kilka punktów, które każdy powinien zaliczyć. Jednymi z pierwszych są z pewnością kursy skałkowe. Takie kursy są organizowane w różnych miejscach oraz w różnych wymiarach czasowych, jednak są one najlepszym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z górami wysokimi. Kurs skałkowy jest miejscem, gdzie nauczymy się podstaw zarówno technik wspinaczkowym, jak i podstaw zachowania się w górach. Ważne jest aby trafić na dobrego instruktora, który dokładnie zapozna nas z każdym zagadnieniem. Na takim kursie powinniśmy dokładnie poznać techniki asekuracji drugiej osoby podczas wspinaczki, technikę uprawiania tego sportu, a także zasady bezpieczeństwa, których musimy przestrzegać zawsze, niezależnie od tego, na jakim stopniu zaawansowania jesteśmy. Na kursie jest także czas na wyjaśnienie wszystkich naszych wątpliwości dotyczących wspinaczki. Ważne jest aby odpowiednio to wykorzystać i skorzystać z doświadczenia instruktora.

Podsumowując, niezależnie od tego, o jak wysokich górach marzymy, każdy z nas powinien zacząć swoją przygodę od kursów skałkowych. Są to kursy, które odbywają się w wielu miejscach w Polsce oraz w różnych terminach, dzięki czemu z łatwością dopasujemy je do swojego grafiku. Podczas takiego kursu nauczymy się wszystkich podstaw, które powinniśmy znać, jeżeli w ogóle zastanawiamy się nad wybraniem się w góry wysokie. Dotyczy to zarówno podstaw wspinaczki, jak i bezpieczeństwa czy podstaw górskiej etyki.