Kiedy używać śniegowej gaśnicy?

Kiedy używać śniegowej gaśnicy?

8 listopada 2019 Bezpieczeństwo 0

Pożar może wybuchnąć w każdej chwili. Dobrze wiedzą o tym strażacy, którzy pracują na zmiany i reagują na wszystkie wezwania. Szybkie zastosowanie gaśnic, czy specjalnych koców jest bardzo ważne. Nie wszystkie budynki wyposażone są w konkretne systemy przeciw pożarnicze, które sprawdzą się w każdej sytuacji. Jednak najważniejsze jest to, by zachować spokój. W związku z tym pracodawcy organizują szkolenia dla swoich pracowników, by Ci mogli czuć się bezpiecznie i mogli poszerzyć swoją wiedzę.

Zalety stosowania gaśnicy

śniegowa gaśnicaW każdym budynku powinna znajdować się gaśnica, a szczególnie w tych, w których znajdują się biura, czy też różne sklepy i siedziby innych firm. W ten sposób bardzo szybko można zareagować i wszystko uratować. Wiele osób z pewnością kojarzy gaśnicę śniegową. Używa się jej w określonych sytuacjach i spotyka się ją zdecydowanie najczęściej. Służy ona przede wszystkim do gaszenia pożarów z grupy B i jest bardzo charakterystyczna. Do jej produkcji używa się stali lub wysokiej jakości aluminium. Wszystko zależy od danej firmy. W środku znajduje się oczywiście ciekły gaz, czyli dwutlenek węgla. Sprawdzi się wszędzie tam gdzie używana jest elektronika i maszyny połączane do prądu. W związku z tym śniegowa gaśnica stosowana jest w serwerowniach i salach komputerowych, zarówno w szkołach, jak i w małych firmach, czy też dużych przedsiębiorstwach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by trzymać ją również w kotłowni. Bardzo często można spotkać ją również w szpitalach, gdzie także znajduje się wiele elektrycznych sprzętów. Jej obsługa nie jest trudna i każdy powinien sobie z nią poradzić. Co więcej, zazwyczaj umieszczona jest na niej instrukcja obsługi. Wszystko polega na tym, by usunąć zawleczkę, która blokuje dźwignię. Kiedy już się to wykona bez problemu można ugasić niewielki pożar. Jednak trzeba pamiętać, by nie stosować jej zbyt długo w jednym miejscu, ponieważ sprzęt może się trwale uszkodzić. Gaz, który znajduje się w środku jest cięższy od powietrza, dlatego tak skutecznie działa. Ponadto oziębia dany obiekt. W związku z tym stosowanie jej w przypadku popalenia ciuchów, czy innych części garderoby jest niewskazane, ponieważ może się to skończyć poważnymi obrażeniami.

Stosowanie gaśnicy śniegowej jest bardzo proste. Charakteryzuje się ona czerwonym opakowaniem, a także specjalnym wężem, przez który wydobywa się gaz. Jest to bardzo duże ułatwienie dla osoby, która ją obsługuje. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to, że produkt ten występuje w dwóch rozmiarach – 2 i 5 kilogramów, co należy wziąć pod uwagę przed zakupem, by odpowiednio dostosować ją do pomieszczenia.