Kiedy poleca się osuszacz powietrza?

Z wilgocią w domu spotykamy się coraz częściej i stanowić ona może poważny problem. Pojawianie się na ścianie grzybów i pleśni nie jest niestety zjawiskiem jedynie kosmetycznym. Problem wilgoci w mieszkaniu to poważne zagrożenie dla zdrowia, przede wszystkim dla najmłodszych mieszkańców. Prowadzi nie tylko do problemów z układem oddechowym, ale powoduje groźne dla zdrowia alergie, a nawet astmę. Dlatego tak ważne jest utrzymanie wilgotności powietrza w naszych wnętrzach na stałym poziomie.
Zasada działania osuszacza powietrza
Jak walczyć z wilgocią? Lepiej zapobiegać czy leczyć? Optymalny poziom wilgotności powietrza powinien oscylować między 40% a 60% co pozwoli nam na komfortowe funkcjonowanie. Jeśli mamy do czynienia ze zbyt suchym powietrzem w domu, możemy borykać się z przewlekłym kaszlem, suchymi śluzówkami, a nawet przesuszoną skórą. Problem ten pojawia się najczęściej w sezonie grzewczym, kiedy to zdecydowanie rzadziej wietrzymy nasze domy z obawy przed zimnem. Zaleca się jednak codzienne, chociażby kilkuminutowe wietrzenie każdego pokoju, co pozwoli na szybką wymianę suchego powietrza na to bardziej korzystne dla naszego funkcjonowania. Dużo trudniej pozbyć się problemu zbyt wilgotnego powietrza w domu. Dużo lepiej niż ogrzewanie i wentylowanie pomieszczeń sprawdzi się osuszacz. Polecane adsorpcyjne osuszacze powietrza pozwolą na utrzymanie kontroli nad jego wilgotnością wszędzie tam, gdzie zachodzi problem. Ten model osuszacza doskonale sprawdzi się zarówno w domu, jak i w piwnicy lub garażu, gdzie najczęściej pojawia się wilgoć. Polecane adsorpcyjne osuszacze powietrza posiadają rotor, czyli obrotowy bęben wraz z zespołem napędowym, który pokryty jest najczęściej żelem krzemionkowym o właściwościach higroskopijnych. Odpowiada on za pochłanianie i gromadzenie wilgoci, która później oddawana jest do specjalnego zbiorniczka. Modele przeznaczone na budowę mają możliwość odprowadzania wilgoci na zewnątrz za pomocą podpiętego wężyka. Największą zaletą tych rodzajów osuszaczy jest fakt, że pracują w niezależnie od temperatury otoczenia oraz poziomu wilgotności. Ich wydajność jest równie wysoka przy 5 co przy 25 stopniach Celsjusza.
Nieco inaczej działa pochłaniacz wilgoci kondensacyjny. Wykorzystuje on zjawisko chłodzenia powietrza poniżej punktu rosy, dzięki czemu możliwe jest odzyskanie z niego wilgoci. Następnie powietrze jest ogrzewane i wypuszczane do pomieszczenia. Urządzenie to świetnie sprawdza się na placach budowy, ponieważ dzięki zastosowaniu prostych lecz skutecznych filtrów, może pracować nawet w dużym zapyleniu. Jego wydajność zależna jest jednak od temperatury oraz poziomu wilgotności powietrza.
Najnowsze komentarze