Jaki rower wybrać do jazdy po górach?

Jaki rower wybrać do jazdy po górach?

8 kwietnia 2020 Sport i zdrowie 0

 

Nie każdy rower nadaje się na wymagające górskie ścieżki. W przypadku jeśli będziemy mieli do czynienia z asfaltową powierzchnią zdecydowanie lepiej sprawdzi się rower szosowy. W przypadku wymagających górskich ścieżek w zależności od trudności jakie przed nami będzie stawiać trasa lepiej sprawdzą się specjalistyczne rowery zwane MTB lub na delikatniejsze trasy również można rozważyć rower górski.

Specjalistyczny rower MTB na górskie ścieżki

rowery mtbJeśli planujemy zacząć jazdę po górskich ścieżkach powinniśmy rozważyć zakup sprawdzonego sprzętu. W przypadku górskich ścieżek rower narażony jest na liczne obciążenia i przeszkody. Tutaj nie ma miejsca na kompromisy, i jeśli zdecydujemy się na oszczędności kosztem jakości, to w szybkim czasie możemy odczuć tego konsekwencje. Rowery na specjalne górskie ścieżki musza posiadać odpowiednią amortyzację oraz specjalistyczną konstrukcję. Z reguły posiadają szerszą ramę oraz są znacznie solidniejsze jeśli chodzi o ich wykonanie. W takich sytuacjach na wymagających górskich ścieżkach najlepiej sprawdzą się solidne rowery mtb, które są specjalnie przystosowane do jazdy po trudniej nawierzchni. Posiadają dobrą amortyzację oraz odpowiednią ilość przerzutek, dodatkowo ich trwałość i precyzja wykonania skutecznie daje sobie radę z licznymi przeszkodami na które taki rower natrafia podczas trasy. Czy tego chcemy czy też nie, to musimy mieć na uwadze fakt, że jeżdżąc po górskich trasach musimy być przygotowani na różnorakie utrudnienia w postaci kamieni lub gałęzi. Dlatego też, takie rowery musza być regularnie serwisowane, nawet najlepszy rower, od czasu do czasu powinien być oddany do serwisu by tam specjalista kompleksowo nim się zajął. Taki kompleksowy serwis powinien być zawsze wykonywany przynajmniej raz do roku. Zazwyczaj jest on wykonywany z początkiem sezonu, wtedy kiedy planujemy znowu zacząć jeździć po okresie zimnej pogody, która skutecznie zniechęca rowerzystów do jazdy po górach, a niekiedy jest wręcz bardzo niebezpieczna i niedozwolona.

Jeśli zatem chcemy przemierzać górskie ścieżki to właśnie powinniśmy to robić z porządnym rowerem przeznaczonym do takich celów. Posiada on z reguły większą ramę, co skutecznie pozwoli nam manewrować pośród krętych i trudnych do przemierzenia odcinków górskich ścieżek. To jednak daje właśnie największą frajdę z jazdy, możliwość przemierzanie tych skomplikowanych tras jakie są zaprojektowane często w górach specjalnie pod ten typ rowerów. Liczne napotykane przeszkody, to również frajda z ich przemierzania.