Jak znaleźć dobrego psychologa?

Jak znaleźć dobrego psychologa?

28 czerwca 2020 Piękno i zdrowie 0

Z usług psychologa korzystają ludzie borykający się z rozmaitymi trudnościami w życiu. Dla jednych jest to nieodłączny element leczenia, a dla innych pomoc w uporaniu się z problemami osobistymi. W związku z tym, że rośnie popyt na tego typu usługi, zwiększa się również i podaż. Zanim jednak zapadnie ostateczna decyzja o podjęciu współpracy z konkretnym specjalistą, warto dokładnie przeanalizować rynek, aby wybrać tego najlepszego.

Czym powinien odznaczać się dobry psycholog?

psycholog gorzów wielkopolskiPrzede wszystkim należy zacząć od tego, że dobry psycholog Gorzów Wielkopolski powinien być specjalistą w danej dziedzinie. Mowa tu o jego ukierunkowaniu. Jeżeli np. do psychologa zgłaszają się małżonkowie, którzy pozostają w konflikcie i nie potrafią samodzielnie się z nim uporać, wówczas najlepiej będzie jeśli okaże się on fachowcem właśnie w kwestiach problemów małżeńskich. Jeśli jednak do wyżej wspomnianego ma zamiar wybrać się osoba cierpiąca na zaburzenia osobowości czy przejawiająca inne  problemy na tle psychicznym, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie specjalisty, który trudni się właśnie tymi tematami. Dlaczego jest to takie ważne? Mianowicie dlatego, że psychologia jest szeroką gałęzią nauki. W związku z tym powinno się stawiać na fachowców, którzy od przysłowiowej podszewki poznali tajniki danej dziedziny i się w niej specjalizują. Dzięki temu praca z nimi będzie dużo bardziej efektywna. Kolejną ważną kwestią w doborze psychologa jest zwrócenie uwagi na jego podejście do pacjenta. Należy pamiętać o tym, że podczas sesji pacjent powinien czuć się dobrze w towarzystwie psychologa i nawiązać z nim tak zwaną nić porozumienia, ponieważ tylko wtedy terapia przyniesie pożądany efekt. Ten czynnik możliwy jest do zweryfikowania jedynie podczas spotkania z psychologiem. Poza powyższymi czynnikami, które powinny być wiodące jeśli chodzi o wybór przyszłego terapeuty, bardzo ważne jest także zweryfikowanie jego doświadczenia. Nawet najlepiej wykształcony psycholog może okazać się bezskuteczny, jeśli opanowana przez niego teoria nie będzie poparta doświadczeniem zawodowym.  Dlatego też powinno się wybrać specjalistę, który wypracował sobie już renomę wśród pacjentów.

Podsumowując – wybór odpowiedniego psychologa nie jest łatwym zajęciem. Nie mniej jednak warto poświęcić na nie trochę czasu i postawić na tego, który okaże się rzeczywiście najlepszy. Warto mieć również na względzie fakt, że dany terapeuta może odpowiadać jednej osobie, a drugiej nie. W związku z tym ważne jest indywidualne podejście do tematu.