Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom?

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom?

24 września 2020 Usługi / Produkcja 0

Zapewnienie bezpiecznego środowiska pracy, powinno być priorytetową kwestią, dla każdego pracodawcy. Niezależnie od tego, jakimi zadaniami zajmują się twoi pracownicy, powinni mieć świadomość, że w razie usterki, obsługiwanych przez nich maszyn, będą bezpieczni. Podstawowym minimum, ochrony pracowników, jest przeprowadzenie szkolenia z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. W czasie takiego szkolenia, pracownicy poznają zasady, którymi powinni się kierować w sytuacjach kryzysowych.

Ochronna odzież ognioodporna

trudnopalne tekstylia odblaskoweNiestety, kiedy zabezpieczenia zawiodą, lub któryś z pracowników będzie źle przeszkolony i dojdzie do awarii, same zasady bezpiecznego postępowania w sytuacji zagrożenia, nie ochronią twoich pracowników przed niebezpieczeństwem. Dlatego równie ważne, jak szkolenie, jest zapewnienie pracownikom odzieży z tekstyliów, odpornych na działanie różnych substancji, z którymi mają styczność, na swoim stanowisku pracy. Skąd czerpać wiedzę, jaka odzież ochronna sprawdzi się na danym stanowisku? Odpowiedź na to pytanie kryje się w Normach, ustanowionych przez Unię Europejską. Dla osób mających styczność z wysokimi temperaturami, w zakładach, gdzie występuje wysokie ryzyko pożaru, na przykład w hutach, zaleca się stosowanie odzieży ochronnej, do produkcji które używa się trudnopalne tekstylia odblaskowe. Trudnopalne tekstylia, zapewniają odporność na ogień i działanie wysokich temperatur. Pracownik, ubrany w taką odzież otrzymuje gwarancję, że w razie pożaru, jego ubranie nie zacznie płonąć. Dzięki elementom odblaskowym, zwiększa się jego widoczność na hali zakładu, a także łatwo będzie można go znaleźć w gęstym dymie, jeśli dojdzie do pożaru. Ognioodporne tekstylia, świetnie sprawdzają się także w produkcji odzieży dla strażaków, którzy bardzo często mają bliski kontakt z ogniem. Odzież ognioodporna dzieli się na kilka kategorii, ze względu na rodzaj zagrożenia oraz wysokość temperatury, przed którą może chronić. Pierwszy rodzaj, to odzież chroniąca przed promieniowaniem słonecznym. Drugi rodzaj, chroni przed promieniowaniem cieplnym oraz płomieniem.

Trzeci rodzaj, to odzież dla spawaczy, która chroni przed iskrami, powstającymi w procesie spawania, oraz przed porażeniem prądem. Czwarty typ odzieży chroni przed zapaleniem się ubrania oraz rozprzestrzenianiem ognia. Piąty typ, to odzież ochronna dedykowana strażakom, która także dzieli się na trzy podtypy: dla osób nie mających bezpośredniego kontaktu z ogniem, do pożarów, w otwartej przestrzeni, oraz odzież odbijająca promieniowanie cieplne, do akcji w specjalnych warunkach.