Jak wyleczyć się po toksycznym związku

Jak wyleczyć się po toksycznym związku

23 października 2021 Piękno i zdrowie 0

Coraz częściej mówi się o ofiarach toksycznych partnerów, które później mają ogromny problem z tym, aby znów wejść w relację z drugim człowiekiem. Czy to oznacza, że pojawia się coraz więcej tego typu związków? Nie, po prostu rośnie nasza świadomość w tym względzie, a sprawy tego typu po prostu zaczynają być nagłaśniane. Dzięki temu ofiary takiej przemocy coraz rzadziej boją się sięgnąć po pomoc.

Pomoc psychoterapeuty po trudnym związku

fachowa psychoterapia UrsynówCiągła presja bycia idealnym partnerem i ten permanentny ogromny strach przed popełnieniem najmniejszego błędu. Wątpliwości odnośnie naszego własnego osądu dotyczącego otaczającej nas rzeczywistości, a przez to ciągłe zadawanie sobie pytań, czy to co uważamy jest ułudą, paranoją, czy może prawdą? Zresztą, jak mamy się nie zastanawiać, skoro przez tak długi okres czasu wmawiano nam, że wszystkie nasze wątpliwości co do postępowań naszego partnera to tylko i wyłącznie nasze wymysły, że znowu robimy problem o nic, że jesteśmy przewrażliwieni i to z nami coś jest nie tak. W końcu zaczynamy wierzyć w to, co mówi druga strona. Przecież zawsze tak się przejmujemy i unosimy podczas, gdy argumentacja partnera zawsze jest zimna, bardzo logiczna i ciężko nam z nią w tych emocjach polemizować. Cała przytoczona sytuacja dotyczy jednej z najbardziej paskudnych form manipulacji nazywanej gaslightingiem, stosowanej najczęściej przez toksycznych partnerów, nierzadko o usposobieniu narcystycznym oraz psychopatycznym. Jeżeli znajdowaliśmy się w podobnej sytuacji lub wciąż znajdujemy najlepszą pomocą wówczas może okazać się fachowa psychoterapia Ursynów posiada doskonałych specjalistów, którzy pomogą nam na nowo odnaleźć siebie i zrozumieć, że to nie my stanowiliśmy problem i że to nie z nami było „coś nie tak.” Przeanalizowanie wszystkich mechanizmów z jakimi się spotkaliśmy być może przywróci bolesne wspomnienia, ale jednocześnie taka psychoterapia pozwoli nam wreszcie uporać się z przeszłością i sprawi, że znów zaczniemy być sobą z tą różnicą, że będziemy znacznie bogatsi o doświadczenia oraz wiedzę, które pozwolą nam w przyszłości uchronić się przed wejściem w relację o podobnym charakterze.

Ofiary gaslightingu wprowadzane są do świata tej manipulacji malutkimi kroczkami co sprawia, że nie są zupełnie świadome tego, jakiemu procesowi zaczynają być poddawane. W rezultacie, gdy oprawca znudzi się już ofiarą i ją porzuci, tacy ludzie mają w późniejszym czasie ogromny problem z zaufaniem komukolwiek, nie wspominając już o wejściu w jakikolwiek związek. Każda nowo poznana osoba postrzegana jest poprzez pryzmat toksycznego partnera. Psychoterapia natomiast pozwala rozprawić się z przeszłością raz na zawsze. Sprawi, że znów będziemy w stanie komuś zaufać i co najważniejsze, kogoś pokochać.