Jak wybrać odpowiednią piłę spalinową?

Jak wybrać odpowiednią piłę spalinową?

9 września 2019 Usługi / Produkcja 0

Zakup urządzeń mechanicznych zwykle wiąże się z niemałym wydatkiem. Każdemu z nas zależy na tym, aby wybrać produkt, który będzie można wykorzystywać przez wiele lat bez konieczności wykonywania częstych napraw. Jednym z urządzeń, które kupuje się raz na dłuższy czas jest piła łańcuchowa. Przydaje się nie tylko w pracy drwala, ale także w warsztatach zajmujących się obróbką drewna, w gospodarstwach rolnych, tartakach oraz u osób związanych z leśnictwem. Na co zwracać uwagę podczas zakupu, aby wyposażyć się w wysokiej jakości sprzęt? 

Profesjonalna piła spalinowa

piła spalinowa hechtŚcinanie i cięcie drewna przy użyciu piły łańcuchowej nie należy do prostych zadań. Jest to bardzo ciężka praca wymagająca szczególnej uwagi operatora. Jeden błąd może wiązać się z przyczynieniem się do narażenia zdrowia lub życia swojego lub osób znajdujących się w pobliżu miejsca realizacji zleceń. Wybór odpowiedniego sprzętu może znacznie przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu pracy. Dlatego warto wybierać sprzęt wysokiej jakości o optymalnym rozmiarze. Piła spalinowa Hecht nie powinna być zbyt ciężka. Nieduży ciężar sprawia, że znacznie prościej jest operować urządzeniem, a obsługujący nie zmęczy się tak szybko. To bardzo ważne, ponieważ prace zwykle trwają kilka godzin. Istotną cechą pił ręcznych jest także ich moc. Silniki spalinowe wywołują różną ilość obrotów na minutę. Faktem jest jednak to, że im szybciej kręci się łańcuch, tym bardziej optymalna jest praca związana z wycinką i obróbką drewna. Oprócz tego warto także zwrócić uwagę na jakość komponentów, z których urządzenie zostało wykonane. Niestety niektórzy producenci wiele części wykonują z tanich i nietrwałych tworzyw sztucznych, przez co dochodzi do poluzowania obudowy czy urwania się rączki. Znacznie lepiej zdecydować się na zakup sprzętu lepszej jakości. Nie bez znaczenia jest także długość prowadnicy. Powinna ona być jak najlepiej dopasowana do tego, czym będzie zajmował się operator. Jeżeli jest on odpowiedzialny za ścinanie drzew o znacznej średnicy wyposażenie go w niewielką piłę może stanowić dla niego zagrożenie.

Warto także zwrócić uwagę na to, czy urządzenia ma jakiekolwiek systemy zabezpieczeń. Jednym z nich jest szybkie hamowanie kręcącego się łańcucha. Nowoczesne piły są w stanie zatrzymać się w mniej niż sekundę, dzięki czemu nawet wtedy, gdy urządzenie się omsknie, operator zasłabnie lub po prostu upuści maszynę, nikomu nic nie będzie zagrażało. Jeśli zależy nam na bezpiecznej pracy nie warto szukać tańszych odpowiedników, w których nie wykorzystano tego rodzaju systemów.