Jak wybrać dobry alkomat?

Jak wybrać dobry alkomat?

16 marca 2020 Bezpieczeństwo 0

Czasami zdarza się, że na imprezie wypijemy za dużo, a na drugi dzień czujemy się jak nowo narodzeni. Jednak czy jesteśmy pewni, że po swoim samopoczuciu prawidłowo ocenimy nasz stan i czy w naszym organizmie pozostał jeszcze jakiś ślad alkoholu? Od tego żeby to ocenić są alkomaty osobiste. Niestety większość tanich produktów wprowadza w błąd. Jaki w takim razie wybrać?

Wybór dobrego alkomatu

dobry alkomatNie można wnioskować o swojej trzeźwości na podstawie samopoczucia. Możemy czuć się dobrze, a mieć pół promila we krwi. Rano, po conocnej imprezie na pewno też nie mamy pewności o tym ile alkoholu zostało jeszcze w naszym organizmie. Żeby się tego dowiedzieć musimy sięgnąć po pomoc alkomatu. Mała pomyłka ma czasami tragiczne zakończenie. Większość nie ma świadomości, że tanie alkomaty mogą pokazywać nam błędny wynik. Na pewno nie warto zaopatrywać się w taki bez ustnika. Wystarczy, że po alkoholu nieumiejętnie dmuchniemy w dziurkę, żeby dowiedzieć się, że możemy jechać. Tymczasem rzeczywistość może być inna. Dla niektórych urządzeń z niższej półki kilkukrotny kontakt z powietrzem, które zawiera wysokie stężenie alkoholu, wystarczy, aby się rozkalibrował. Często nie mamy o tym pojęcia. Dobry alkomat to taki, który nadaje się, aby przebadać kilka, a nawet kilkanaście osób pod rząd. Powinien on zawsze pokazywać prawidłowy wynik. Przykładem może być sytuacja, kiedy pierwszym z badanych jest osoba mocno pijana, a zaraz po niej przychodzi kolej na tą, która ma śladowe ilości alkoholu we krwi i utrzymuje się na granicy normy. Na wynik znaczenie ma ilość powietrza wdmuchanego do urządzenia. Bardzo dobry alkomat ma wbudowany czujnik objętości powietrza, który nie pokaże wyniku jeżeli odpowiednio w niego nie dmuchamy. Urządzenia z niższej półki często tego czujnika nie posiadają i pokazują wynik niezależnie od tego czy dobrze wykonaliśmy wydech. Może to prowadzić do wprawienia nas w błąd. Alkomaty z sensorem elektrochemicznym wydają się być najlepszym wyborem jeżeli chcemy wyposażyć się w taki sprzęt. Niskie ceny alkomatów zachęcają do kupna, ale kto chociaż raz dał się na to złapać ten wie, że nie idzie to w parze z jakością i niezawodnością.

Jeżeli chcemy mieć dobry i sprawdzony sprzęt, do którego będziemy mieli pewność, że zadziała powinniśmy przeznaczyć na niego nawet kilkaset złotych. Często ta cena odstrasza i większość wówczas sięga po alkomaty z niższej półki, które często podawać mogą błędny wynik. Ich trwałość również powinna dać nam do myślenia, bo czy nie lepiej zainwestować w sprzęt, który posłuży nam przez długi czas? Najlepiej sprawdzą się tutaj alkomaty z sensorem elektrochemicznym.