Jak użyźnić glebę na wiosnę?

Jak użyźnić glebę na wiosnę?

4 marca 2021 Ogród i rolnictwo 0

Temperatura za oknem rośnie coraz szybciej, jest to niewątpliwy znak, że wielkimi krokami zbliża się wiosna, a więc nadszedł czas, żeby przygotować się na sadzenie nowych roślin. Jeśli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami, lub pysznymi owocami i warzywami z przydomowego ogródka, powinniśmy pomyśleć o wzbogaceniu gleby o najważniejsze składniki odżywcze, zwłaszcza w miejscach, gdzie uprawiamy ogród od wielu lat, ziemia się wyjaławia.

Obornik granulowany czy naturalny?

obornik granulowany kurzyCzym powinniśmy nawozić ziemię w ogrodzie? Do wyboru mamy kompost, nawóz naturalny, oraz nawóz granulowany. Nawóz naturalny jest jednym z najlepszych środków użyźniania gleby. Jego największą zaletą jest fakt, że w procesie jego rozkładu powstaje próchnica, która sprawia, że wzbogacona ziemia staje się bardziej napowietrzona i lepiej trzyma wodę. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nawozu naturalnego. Niestety, nawóz naturalny ma też swoje wady, jest on trudno dostępny, rolnicy, którzy go produkują, zużywają go w większości do nawożenia własnej gleby. Kolejną wadą jest jego nieprzyjemny zapach, który może być uciążliwy dla nas i naszych sąsiadów, zwłaszcza latem, nagrzany nawóz naturalny wydziela bardziej intensywną woń. Kompost jest najtańszym nawozem, wszak powstaje ze sfermentowanych chwastów, które musimy na bieżąco usuwać z naszego ogrodu. Jednak tak, jak w przypadku nawozu naturalnego, możemy mieć problem ze znalezieniem miejsca, żeby go przechowywać. Zatem najlepszym wyborem, zdaje się być kupno nawozu granulowanego. Tak, jak w przypadku nawozu naturalnego, możemy kupić obornik granulowany kurzy, koński, bydlęcy, świński oraz owczy i kozi. Każdy rodzaj obornika ma inne zastosowanie. Kurzy, zawiera duże ilości azotu, świetnie sprawdzi się więc jako dodatek do kompostu, lub samodzielnie, po rozcieńczeniu. Obornik bydlęcy zatrzymuje wilgoć w glebie, więc najlepiej używać go na terenach piaszczystych, które szybko się nagrzewają. Obornik koński, to idealny wybór do szklarni, ponieważ pomaga ona ogrzewać glebę. Świński obornik to najlepsze źródło potasu, najlepiej użyźni najbardziej wyjałowione gleby, którym brakuje składników odżywczych.

Obornik kozi i owczy, tak jak kurzy, jest doskonałym źródłem azotu. Stosuje się go głównie w uprawie roślin, które potrzebują czerpać z gleby duże ilości składników odżywczych. Nawóz granulowany, nie ustępuje w niczym nawozowi naturalnemu, a jego przechowywanie jest o wiele łatwiejsze. W czasie procesu suszenia, obornik traci swój zapach i ze względu na niską zawartość wody, można go przechowywać nawet trzy lata.