Jak nawodnić truskawki?

Jak nawodnić truskawki?

8 czerwca 2020 Dom / Ogród 0

Truskawki to owoce, które potrzebują sporej ilości wody, aby odpowiednio rosnąć. Dzięki niej stają się one duże oraz mocno czerwone. Na dużych polach uprawnych gdzie rosną truskawki, trudno jest jednak zapanować nad ich optymalnym nawodnieniem. Niemożliwe jest bowiem to, aby podlać każdy krzak przykładowo przy użyciu konewki. Dlatego dobrze jest pomyśleć o założeniu systemu nawadniającego.

Nawadnianie kropelkowe – czym się charakteryzuje?

niezawodny system nawadniania kropelkowegoW przypadku truskawek woda osiadająca na ich liściach, bardzo mocno je obciąża. Dlatego ważne jest to aby wybrać system, który nie jest wyposażony w silnie działające zraszacze. Dozują one bowiem bardzo duże ilości wody i jest ona wypuszczana w górę. Nie osiada ona zatem na systemie korzeniowym, a bezpośrednio na liściach. Może tym samym również je połamać, jeśli mowa o stosunkowo młodych sadzonkach. Warto mieć to na uwadze ponieważ źle dobrany system nawadniający może bardziej truskawkom zaszkodzić, niż im pomóc. Najlepszy w tej sytuacji będzie zdecydowanie niezawodny system nawadniania kropelkowego. Czym się on charakteryzuje? Pomiędzy truskawkami biegnie w takiej sytuacji mały wężyk, o niewielkiej średnicy. Jest on oczywiście wypełniony wodą. Co pewien odcinek w wężyku są odpowiednie miejsca, przez które wydostaje się woda. Nie wypływa ona jednak silnym strumieniem i nie wydostaje się również prosto w górę. Płynie ona zaraz przy systemie korzeniowym, delikatnie go nawadniając. Woda jest dozowana w bardzo małych ilościach, praktycznie pojedynczymi kropelkami. Dlatego też nie obciąża ona zbytnio liści. Do korzeni dostaje się jej akurat tyle, ile truskawki faktycznie potrzebują do tego, aby odpowiednio rosnąć. Dobrze jest bez wątpienia zdecydować się na taki system nawadniania również w przypadku posiadania innych roślin, na które systemy nawadniania wyposażone w zraszacze, mogłyby niestety źle oddziaływać. Obecnie taki system nawadniania jest najbardziej optymalnym. Co ważne dzięki bardzo małej ilości wypuszczanej wody, pozwala on również na jej zaoszczędzenie.

System nawadniania kropelkowego, jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem wtedy, gdy uprawiamy truskawki. Jednak również wiele innych roślin, najlepiej znosi takie właśnie podlewanie, przedzierające się bezpośrednio do systemu korzeniowego. Obecnie mnóstwo osób decyduje się na właśnie taką inwestycję. Dzięki temu, że kropel wypływa niewiele, woda nie jest również niepotrzebnie marnowana. Jest to natomiast z korzyścią dla środowiska, jak i również dla naszego portfela.