Jak kalibrować urządzenia pomiarowe?

Jak kalibrować urządzenia pomiarowe?

25 stycznia 2021 Przemysł / Produkcja 0

 

Urządzenia pomiarowe odgrywają bardzo duża rolę w wielu różnych gałęziach gospodarki. Oczywiście warto pamiętać o ich prawidłowej konfiguracji jeszcze przed pierwszym użyciem., Jest to bardzo ważne, aby wskazywane wyniki pomiarów odpowiadały ogólnie przyjętym standardom.

Jak wzorcuje się mierniki?

fachowe wzorcowanie mierników elektrycznychPodstawą wielu branż naszej gospodarki są urządzenia pomiarowe. Warto wymienić tutaj choćby branże budowlaną, czy też przemysł energetyczny, gdzie mierniki odgrywają ogromną rolę podczas bezpiecznej naprawy i przebudowy instalacji elektrycznej. Oczywiście wszyscy zdajemy sobie sprawe  z tego, ze elektryczne urządzenia pomiarowe wymagają odpowiedniej konfiguracji jeszcze przed pierwszym użyciem. Jest to niezmiernie istotne, aby wskazywane przez te urządzenia wyniki pomiarów były zgodne z ogólnie przyjętymi standardami. Obecnie na rynku istnieje wiele firm, które wykonują fachowe wzorcowanie mierników elektrycznych. Wzorcowanie jest bardzo często zamiennie nazywane kalibracją, chociaż obydwa typy konfiguracji urządzeń pomiarowych mocno się od siebie różnią. Celem wzorcowania jest, aby w pamięci danego urządzenia pomiarowego znajdował się tak zwany wzorzec miar, do którego, podczas pomiarów, będzie się odnosił dany miernik podczas wyświetlania wyników pomiarów. Proces wzorcowania danego miernika zależny jest od danego modelu urządzenia i zazwyczaj wynosi maksymalnie do dwóch dni roboczych. Cały proces jest zakończony wystawieniem tak zwanego świadectwa wzorcowania, które jest bardzo ważne dla przedsiębiorstwa, które z danego miernika korzysta. W przypadku na przykład przetargów, w których dana firma berze udział, wyniki urządzeń pomiarowych odgrywają bardzo ważna role. Będą jednak brane tylko pod uwagę, o ile zostały wykonane za pomocą urządzenia pomiarowego, które posiada świadectwo wzorcowania. Stad też tak wiele różnych przedsiębiorców z różnych branż w obecnych czasach stara się o uzyskanie świadectwa wzorcowania. W obecnych czasach istnieje wiele firm, które profesjonalnie zajmują się wzorcowaniem urządzeń pomiarowych. Warto, przed wybraniem danej firmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej doświadczenie oraz to, wzorcowaniem jakich konkretnie urządzeń dana firma się zajmuje.

Urządzenia pomiarowe odgrywają bardzo istotną role w wielu branżach gospodarki, na przykład w budownictwie. Dlatego tez tak ważne jest, aby odpowiednio je skonfigurować. Jest to bardzo ważne przede wszystkim dlatego, aby wskazywane przed dane urządzenie wyniki pomiarów miały odniesienie do rzeczywistości.