Instalacje do nawadniania boiska

Instalacje do nawadniania boiska

11 kwietnia 2019 Usługi / Produkcja 0

Boiska piłkarskie mają bardzo specyficzną murawę, ponieważ musi ona być odpowiednio pielęgnowana. to nie jest zwykły trawnik, który można co jakiś czas przystrzyc i wystarczy. W przypadku większych boisk, które służą już na przykład do rozgrywek Ekstraklasy trzeba zadbać o prawidłowe nawadnianie boiska. Trzeba stabilizować poziom nawodnienia, aby trawa miała odpowiedni kolor, a także właściwości amortyzujące, jednak by nie było zbyt wilgotno dla piłkarzy. To ważna kwestia o której trzeba pamiętać.

Prawidłowe nawadnianie boiska

nawadnianie boiska - projekt instalacjiAdministrator takiego boiska zazwyczaj stara się zamówić jak najlepszy plan systemu nawadniającego. Jeśli interesuje nas nawadnianie boiska – projekt instalacji wykonywany jest przez inżynierów zajmujących się na co dzień instalacjami wodnymi. Takie boisko do prawidłowego nawodnienia potrzebuje całego systemu, który składa się z wielu elementów. Najczęściej źródłem wody są miejskie wodociągi lub duże zbiorniki zapasowe. W projekcie umieszcza się specjalne grodzie, które biegną pod linia murawy. To nimi przepływa woda, aby podlać korzenie murawy. W projekcie takiego systemu jest zawsze zamieszczony także sposób zasilania systemu nawadniającego. Architekci najczęściej wykorzystują do tego energię odnawialną, jednak na starszych stadionach występuje również źródło prądu tradycyjne, czyli pochodzące z elektrowni. Takie systemy projektowane są na wiele lat. Wykorzystuje się do tego specjalne rury, które nie rdzewieją wraz z upływem czasu. Najczęściej materiał wykonania to miedź, ponieważ nie tworzy się na niej żaden nalot. Takie systemy do nawadniania powinny również posiadać mierniki wilgotności. Dzięki temu wiadomo, czy na murawie nie ma za dużo wody. Takie rzeczy doceniają zwłaszcza piłkarze, którzy fizycznie odczuwają niedobór lub nadmiar wody na murawie. Systemy powinny być zaprojektowane w taki sposób, by zawsze działały efektywnie. Wbrew pozorom jest to duże wyzwanie dla tych, którzy zajmują się projektowaniem takich systemów i ogólnie inżynierią wodną.

Zastosowanie tych systemów w praktyce nie jest trudne jeśli faktycznie wszystko jest prawidłowo zaprojektowane. Warto jest się skupić na tych systemach w sposób bardzo dokładny, aby móc wykluczyć wszystkie błędy techniczne. Pamiętajmy o tym, że dzięki systemom nawadniania piłkarze mogą lepiej czuć się na boisku, ponieważ murawa stanowi idealną amortyzację. Gra na takim boisku jest dużo lepsza i to jest rzeczą niesamowicie ważną. Administratorzy stadionów dobrze o tym wiedzą i traktują to poważnie.