Funkcjonalna kasa fiskalna

Funkcjonalna kasa fiskalna

20 września 2021 Sklepy internetowe 0

Dla osób niezwiązanych ze sprzedażą, kasa fiskalna może się wydawać dość skomplikowanym w obsłudze urządzeniem, ale wbrew pozorom wcale tak nie jest. Co prawda dzisiejsze kasy są znacznie bardziej rozbudowane pod względem funkcji niż dostępne jeszcze kilkadziesiąt lat temu modele, ale ich obsługa odbywa się intuicyjnie. W sprzedaży znajdziemy dziesiątki przeróżnych modeli, które różnią się nie tylko marką, ale także wieloma szczegółami.

Ile kosztuje dobra kasa fiskalna?

kasy fiskalne - łódźWybór optymalnej kasy czy drukarki fiskalnej wcale taki prosty nie jest, ponieważ urządzenia znacznie się miedzy sobą różnią i mogą kosztować od około dziewięciuset do nawet trzech tysięcy złotych. Ich cena wynika przede wszystkim od producenta, modelu, wielkości pamięci czy systemu działania. Przedsiębiorcy mogą wybierać pomiędzy kasami stacjonarnymi, czyli takimi, które wymagają stałego podłączenia do źródła zasilania oraz mobilnymi z wbudowanymi akumulatorami. Pierwsze z nich będą najlepsze w firmach działających stacjonarnie w klasyczny sposób, czyli że klienci płacą przy stanowisku kasowym, ponieważ urządzenia fiskalnego nie można przenosić. Mobilne modele jak sama nazwa mówi, można obsługiwać w dowolnym miejscu. Wystarczy akumulator naładować, aby można było korzystać z kasy przez wiele godzin. Jeżeli chcemy kupić dobrej jakości kasy fiskalne – Łódź jest miastem, w którym kupimy je bez problemu. Są to niewielkie urządzenia, które służą przede wszystkim do rejestrowania sprzedaży, ale pozwalają też na generowanie różnych raportów, naliczania rabatów, grupowania paragonów czy nawet łączenia sprzedaży z konkretnymi recepturami. Do każdej działalności kasa powinna być dobierana indywidualnie z uwzględnieniem specyfiki prowadzenia sprzedaży. Przeważnie w restauracjach czy firmach usługowych stosuje się kasy mobilne, gdyż często płatność odbywa się w różnych miejscach, czasem nawet w domu klienta. Ponadto w ramach stacjonarnych i mobilnych kas, dostępne są jeszcze kasy online, które jako jedyne mogą się zdalnie łączyć z Centralnym Repozytorium Kas.

W ustawie o podatku od towarów i usług nie ma informacji o tym, jaką konkretnie musi mieć kasę przedsiębiorca, ale jest informacją, które branże handlowe i usługowe są zobowiązane do posiadania kasy online. Jeżeli chodzi o ceny tychże urządzeń, to mniej więcej wszystkie modele mają je zbliżone. Najtańszą kasę fiskalną kupimy już za około osiemset – dziewięćset złotych. Ponadto na zakup pierwszej kasy można się ubiegać o dofinansowanie w wysokości do siedmiuset złotych.