Fachowa hydroizolacja domu

Solidne zabezpieczenie ścian budynku przed działaniem wody to podstawowy etap budowy. Skutki wnikania wody w mury domu mogą stanowić poważny i trudny do rozwiązania problem, którego raczej wolelibyśmy uniknąć. Nie warto zatem oszczędzać na materiałach do hydroizolacji. Trzeba również pamiętać, że sposób izolacji budynku przed wodą trzeba dopasować do warunków panujących na działce, a konkretnie do rodzaju gruntów oraz poziomu wody gruntowej.
Hydroizolacja budynku – praktyczne porady
Woda potrafi znaleźć sobie nawet najmniejszą szczelinę pozostawioną w niezabezpieczonej ścianie, a wnikając w nią spowoduje trudny do usunięcia problem. Mury narażone na działanie wód gruntowych muszą być solidnie zabezpieczone, w innym wypadku woda będzie przez nie podciągana i w krótkim czasie w domu pojawi się problem z wilgocią. Wilgoć w budynku to przyczyna rozwoju grzybów pleśniowych, a te z kolei stanowią zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Jak zatem podejść do tematu hydroizolacji domu, aby w przyszłości nie borykać się z problemami? Przede wszystkim musimy znać warunki gruntowo-wodne panujące na działce. Grunty mogą być bardziej lub mniej przepuszczalne, a poziom wód gruntowych wystarczająco niski lub niebezpiecznie wysoki. Od tych danych zależeć będzie sposób wykonania hydroizolacji oraz wykorzystane do tego materiały. Izolacja lekka stosowana jest w przypadku gruntów przepuszczalnych przy niskim poziomie wód gruntowych. Izolacja średnia sprawdzi się w przypadku gruntów półprzepuszczalnych, natomiast izolacja ciężka będzie konieczna przy gruntach słabo przepuszczalnych, gdzie budynek narażony jest na wysoki poziom wody gruntowej. Same materiały to nie wszystko. Prócz odpowiedniego dopasowania środka do hydroizolacji równie ważna jest jakość wykonanych prac. Każda fuszerka stanowić będzie trudny do rozwiązania problem. Jeśli jednak okaże się, że w piwnicy pojawia się wilgoć, lub ewidentnie stoi woda, możliwe jest naprawienie awarii od wewnątrz. Fachowa hydroizolacja piwnicy od wewnątrz nie jest łatwa, jednak jest możliwa do wykonania. Polega ona na zbudowaniu tzw. szczelnej wanny wewnętrznej dociążonej warstwą betonu, który ma za zadanie równoważyć nacisk wody z zewnątrz. Koszty takiej izolacji nie należą do małych, jednak czasem jest to jedyne możliwe wyjście z problematycznej sytuacji.
Odpowiednie zabezpieczenie budynku przed działaniem wody dotyczy zarówno ław fundamentowych jak i ścian fundamentów i piwnic zakopanych w gruncie. Izolacja pozioma ma chronić przed podciąganiem wody z gruntu. Izolacja pionowa natomiast zabezpiecza przed wodą napierającą z gruntu. Kluczowym etapem wykonania skutecznej izolacji jest szczelne połączenie izolacji pionowej i poziomej, co zapewni powodzenie budowy.
Najnowsze komentarze