Estetyczna i prosta zmiana mieszkania używając listw

Estetyczna i prosta zmiana mieszkania używając listw

25 lutego 2019 Urządzanie wnętrz 0

Listwy cokołowe to inaczej listwy przypodłogowe. Najbardziej popularne są listwy mdf, ze względu na jakość i cenę. Płyta mdf to płyta pilśniowa o średnim zagęszczeniu włókien drzewnych. Nazwa mdf pochodzi od gęstości płyty pilśniowej, która wynosi od 500 kilogramów na metr sześcienny do 1000 kilogramów na metr sześcienny.Cienka płyta mdf o gęstości większej niż 850 kilogramów na metr sześcienny, może być nazywana płytą hdf.

Charakterystyka i zastosowanie listw 

listwy przypodłogowe mdfPłyta mdf jest doskonała jako podłoże fornirów oraz folii 3D, jest izotropowa co znaczy, że nie ma podziału na wszystkie kierunki, może być zakrzywiana, tak więc jest dość elastyczna. Wady płyty mogą być zaś takie, że rozpulchnia się przy wilgoci, malowanie farbami lateksowymi jest niemożliwe, bo listwa mdf chłonie wilgoć. jednym z ważniejszych zadań listw przypodłogowych jest zakrycie szczeliny powstałej miedzy ścianą, a podłogą. Dlatego niezwykle istotne jest aby sprawdzić jakiej grubości listwy potrzebujemy. Co ciekawe, listwy przypodłogowe mdf, są bardzo odporne na zabrudzenia, uderzenia, przykładowo myjąc mopem, podłogi, haczymy  delikatnie po listwy. można być naprawdę spokojnym, gdyż listwy są odporne na brud, wykonane oczywiście z mocniejszego materiału niż tapeta, można je nawet delikatnie przemyć wilgotna ściereczką, a nic się nie stanie. W listwie można umieścić kable, do routera, do telewizora, czy innych instalacji elektrycznych, jest to bardzo wygodne rozwiązanie i wpływa to bardzo na estetykę wnętrza. Wybierając podłogę, często zapominamy w tym samym dniu, wybrać listwy przypodłogowe, później wybierając na ostatnia chwilę, wybieramy listwy takie, które są tanie i nie nadszarpują naszego budżetu. To niestety najczęstszy błąd. powiem jakość listw przypodłogowych najczęściej idzie w parze z cena, warto o tym pamiętać. Warto wiedzieć, ze listwy dobieramy do paneli, pod kolor, w tedy wygląda to bardzo estetycznie. Bywa i tak,że sprzedawcy polecają wybrać listwy na zasadzie kontrastu, przykładowo biała podłoga, czarne listwy. Wszystko zależy od tego, jaki mamy gust i co nam się podoba. Bardzo ładnie wyglądają białe listwy jeżeli dopasujemy je odpowiednio do koloru ścian i podłogi.

Cokoły czyli listwy przypodłogowe, potrafią naprawdę konkretnie dopełnić nasze wnętrze pod względem estetycznym. Cokoły potrafią znacznie powiększyć pomieszczenie, pomniejszyć, albo przyozdobić. Aby uniknąć zbyt ostrego kontrastu jeżeli chodzi o ciemne podłogi, to warto listwy wybrać nieco krótsze. Genialnym pomysłem bedzie wybór cokołów to naszego koloru ścian, w tedy wydłużymy optycznie ściany i pokój.