Dysk twardy do rejestratora monitoringu

Dysk twardy do rejestratora monitoringu

27 stycznia 2019 Technologia i informatyka 0

Monitoring wysokiej rozdzielczości miał tą niewątpliwą zaletę, iż znacznie ułatwiał pracę operatorów, umożliwiając łatwą obserwację wybranego miejsca bez zakłóceń. Jednak system mający tak dużą dokładność obrazu wymagał ogromnych ilości pamięci dysku rejestratora do sprawnego funkcjonowania, szczególnie przy dużej ilości urządzeń na obiekcie, w szczególności kamer ruchomych i tubowych. Pojedynczy dysk, nawet o najwyższej możliwej pojemności, mógł przechowywać tylko ograniczony czas materiału.

Pojemne dyski do rejestratorów monitoringu

dyski do monitoringuPo założeniu nowego systemu monitorowania było oczywiste, iż będzie wymagał on większej pojemności dysków, z racji swej wysokiej jakości, ale również dużej ilości kamer, jakie zostały zamontowane na obiekcie. Jednak rejestrator, mimo powszechnego błędnego poglądu, nie mógł być wyposażony w tradycyjne dyski twarde, jakie spotyka się w każdym komputerze. Dyski takie nie były przeznaczone do ciągłej pracy bez przerwy, i zużywały się natychmiast po rozpoczęciu pracy. Samo ich stosowanie w rejestratorze mogło spowodować awarie czy uszkodzenie urządzenia. Potrzebne były więc dedykowane dyski do monitoringu, które w przeciwieństwie do standardowych urządzeń pamięci masowej były przeznaczone właśnie do ciągłego działania. Miały one o wiele większą wytrzymałość niż normalne dyski hdd, gdyż musiały nieustannie kasować i zapisywać nowe dane, więc zarówno silnik dysku jak i sama matryca były poddawane o wiele większym obciążeniom niż w przypadku normalnego użytkowania dysku komputerowego, który pracował wyłącznie w momencie zapisu danych. Nie były one również przystosowane do długotrwałego przechowywania plików w pamięci, choć mogły zostać do tego celu wykorzystane. Jednak takie użycie spowalniało pracę dysku i znacznie zmniejszało jego pojemność. Czas przechowywania materiału na pojedynczym dysku różnił się w zależności od jego szybkości, pojemności, ale również był zależny od systemu operacyjnego monitoringu i jakości obrazu, jak również ilości urządzeń.

W przypadku monitoringu najwyższej jakości, większość instalatorów zalecała zastosowanie przynajmniej dwóch dysków o wysokiej jakości, choć najbardziej rozbudowane systemy potrafiły wykorzystywać nawet do dziesięciu urządzeń jednocześnie. Mimo iż były to dyski o konkretnym przeznaczeniu, ich cena wcale nie różniła się od ceny zwykłych dysków komputerowych, a w wielu przypadkach była nawet niższa, co pozwalało na bezproblemowe rozbudowanie pamięci wewnętrznej każdego systemu monitorowania, jeśli zaszła taka potrzeba.