Dobrej jakości pędzle do malowania

Dobrej jakości pędzle do malowania

2 czerwca 2020 Usługi / Produkcja 0

Pędzle są jednym z ważnych elementów oraz przedmiotów w malarstwie. Składają się one z uchwytu, skuwki oraz włosia. Przed wyborem odpowiedniego modelu warto uwzględnić do jakiej pracy mają one służyć. Czasami najlepiej jest we własnym zakresie przetestować kilka opcji, które są dostępne w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. 

Jak wybrać odpowiedni pędzel do malowania?

dobre pędzle artystyczneNależy wiedzieć, że pędzle takie dzieli się ze względu na kształt oraz rodzaj posiadanego włosia. Dobre pędzle artystyczne mogą być wykonane z włosia naturalnego albo syntetycznego. Przykładem naturalnego może być to uzyskane z włosów kucyka, wiewiórki, norki, wielbłąda, świni albo borsuka. Ze względu na swoje właściwości mogą mieć one różne zastosowania. Są bardziej ekskluzywne i stanowią wyposażenie profesjonalnych artystów z powodu ich ceny. Dla amatorów bardziej znane mogą być pędzle z włosiem syntetycznym, które są o wiele tańsze i łatwiejsze do kupienia. Wykonane jest ono z włókien poliestrowych, bardzo zwężonych i elastycznym. Pędzle takie są odporne na zużycie i najczęściej korzysta się z nich w przypadku malarstwa olejnego. Są one doskonałą alternatywą dla tych osób, którym ochrona zwierząt nie jest obojętna. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na rączkę. Musi być ona wykonana z wysokiej jakości drewna, które zostało przez producenta pomalowane lub lakierowane. Do tańszych rozwiązań stosuje się plastikowe trzonki. Pędzel powinien być również dobrze wyważony, aby wygodnie móc trzymać go w dłoni. Różnią się one między sobą również rozmiarem. Krótsze świetnie nadają się do małych i średnich prac malowanych na przykład akwarelami. Oprócz tego dobrze sprawdzają się podczas renowacji obrazów czy też w celach hobbystycznych. Długimi pędzlami dużo lepiej będzie się posługiwać podczas tworzenia większych rozmiarów obrazów albo pracy przy sztalugach. Jeżeli chodzi o kształt to dzieli się je na płaskie oraz okrągłe. Płaskie pozwalają na długie pociągnięcia i z reguły używa się ich do malowania większych powierzchni lub do mieszania kolorów. Ich krawędzią można z łatwością wykonać cienkie linie wykończeniowe. Okrągłe natomiast świetnie sprawdzają się do malowania detali oraz delikatnych zarysów.

Każdy artysta w swojej pracowni powinien posiadać kilka sztuk różnego rodzaju pędzli. Nie ma znaczenia czy będzie to profesjonalny malarz czy też osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z malowaniem. Podczas zakupów warto zwracać uwagę na to z czego dany przedmiot jest wykonany, jednakże najlepiej jest indywidualnie wypróbować kilka opcji i wybrać dla siebie tą najbardziej odpowiednią.