Do czego służy wielopiła?

Do czego służy wielopiła?

2 sierpnia 2020 Przemysł / Produkcja 0

Obróbka czy też ciecie drewna jak i wykonanych z niego elementów wbrew pozorom nie jest zadaniem prostym. Wymaga bowiem zachowania niezwykłej precyzji z racji tego, że drewno jest materiałem dosyć delikatnym. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby przy obróbce drewna zadać o bezpieczeństwo osoby obsługującej maszynę do jego cięcia.

Jaka wielopiłe wybrać?

wielopiła taśmowaWszyscy zdajemy sobie sprawne, jak bardzo wymagająca może być obróbka drewna. Ze względu na to, że drewno jest surowcem dosyć delikatnym, podczas jego ciecia czy też innych metod obróbki konieczne jest zachowanie jak najwyższej precyzji. Niezwykle ważne jest również, aby osoba obsługująca maszynę do cięcia drewna miała zapewniany maksymalny poziom bezpieczeństwa. Obecnie z tego względu odchodzi się od pił ręcznych, na rzecz bardziej zaawansowanych maszyn, takich jak wielopiła taśmowa.  Oczywiście jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo ważne jest dobranie tej maszyny do specyfiki pracy tego zakładu. Nie każda wielopiła sprawdzi się bowiem w każdym warsztacie stolarskim czy też produkcyjnym – trzeba zwrócić uwagę na wiele kluczowych parametrów tego typu maszyn. Pierwszym jest z pewnością wysokość robocza danej wielopiły taśmowej. Jak sie okazuje wysokości ciecia taką wielopiłą powinna być nieco wyższa niż maksymalne elementy z drewna które są cięte w danym zakładzie stolarskim. Kolejnym niezmiernie istotnym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę kupując wielopiłę taśmowa, to maksymalna szerokość ciecia. To również powinno być uzależnione od planowanych zastosowań takiej maszyny w danym warsztacie stolarskim. O ile w warsztacie stolarskim który zajmuje się jedynie cieciem detali ten parametr nie ma większego znaczenia, inaczej wygląda to w przypadku warsztatów, które wykonują kompleksowe usługi stolarskie. Kolejnym niezmiernie istotnym parametrem, który trzeba brać pod uwagę kupując tego typu maszynę jest maksymalna moc wielopiły. Jak się okazuje w przypadku drewna nie zawsze im większa moc tym bardziej godna jest polecenia maszyna do ciecia. Wszystko zależy bowiem od rodzajów drewna, które są obrabiane w danym warsztacie, a konkretnie od poziomu ich twardości. Ostatni ważny element to oczywiście precyzja pił taśmowych, szczególnie ważna w przypadku, gdy w danym warsztacie często wycina się różne detale w drewnie.

Każdy warsztat stolarski powinien być wyposażony jak najlepszej jakości maszyny do obróbki drewna. Powinny się one cechować przede wszystkim wysoka precyzją działania, tak aby nie uszkodzić delikatnego surowca, jakim jest drewno. Korzystanie z takich maszyn powinno być także w pełni bezpieczne dla obsługującej ją osoby.