Dlaczego warto zdecydować się na palnik na pellet?

Piece na biomasę, w tym pellet w ostatnim czasie zyskały na popularności. Nic w tym dziwnego – jest to paliwo tanie i ekologiczne. Nie wymaga dużego nakładu pracy w czasie eksploatacji, zbiornik wystarczy uzupełniać mniej więcej raz na tydzień, czyszczenie pieca jest łatwe i bezproblemowe, a kotłownia nie jest zabrudzona ciemnym i trudnym do usunięcia pyłem. Jednak co zrobić, gdy w domu zamontowany jest piec na przykład na ekogroszek, lub starsza, nieautomatyczna wersja pieca na biomasę?
Palnik na pellet – co to takiego?
Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi palnik na pellet – zapewni on automatykę kotła i przystosuje go do spalania biomasy, jaką jest pellet. Najczęściej palnik do pelletu można otrzymać w zestawie wraz z podajnikiem paliwa i elektronicznym sterownikiem. Do pełnego wyposażenia kotła brakuje wówczas jedynie dokupić zbiornik na paliwo, z które podajnik będzie mógł je pobierać i przemieszczać do komory spalania, w której znajduje się palnik. Wśród automatyki, jaką oferują sterowniki załączone do pieca jest automatyczne rozpalanie i wygaszanie, gdy zachodzi taka potrzeba, dzięki czemu można zaoszczędzić na paliwie i ilości, w jakiej jest spalane. Wiele modeli wyposażonych jest współcześnie w systemy samoczyszczące – dzięki nim oczyszczanie pieca wykonywać można niezwykle rzadko, a korzystając z najwyższej jakości pelletu nie ma w ogóle konieczności sprzątania kotła. Jakie korzyści daje zamontowanie palnika na pellet w kotle? Taki palnik daje takie same korzyści jak stosowanie zautomatyzowanego kotła na pellet: oszczędność czasu, miejsca, i pieniędzy. Pellet jest paliwem odnawialnym i emitującym mniej zanieczyszczeń do środowiska od węgla i ekogorszku. Zamontowanie palnika na pellet gwarantuje jego bezobsługowość, w tym brak konieczności regularnego czyszczenia pieca, codziennego uzupełniania zbiornika na paliwo, czy dorzucania opału bezpośrednio do pieca. Zautomatyzowany system rozpalania i wygaszania pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy na paliwie i samego paliwa – palnik pracuje tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba. Dobór palnika na pellet zależny jest wyłącznie od zapotrzebowania na ciepło danego domu – wielkość obecnego palnika nie ma znaczenia.
Palnik do pelletu można zamontować na dowolnym piecu na paliwo stałe i z łatwością przekształcić go na bardziej ekologiczną i zautomatyzowaną wersję. Automatyczna praca, możliwość zdalnego ustawienia pory rozpalania, czy wygaszania, brak bałaganu, pyłu, oszczędność czasu i pieniędzy, a do tego wykorzystanie ekologicznego paliwa.
Najnowsze komentarze