Czym są systemy parkingowe?

Czym są systemy parkingowe?

22 sierpnia 2020 Budowa 0

 

Automatyzacja systemów parkingowych jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem. Pozwala na oszczędność czasu, pieniędzy, a także – w przypadku nowszych systemów – oszczędność przestrzeni prywatnej lub miejskiej. Automatyczne systemy parkingowe bazują na różnych rozwiązaniach: od szlabanów i bileterek po w pełni zautomatyzowane systemy wieżowe.

Rodzaje systemów parkingowych

System parkingowyPosiadacze aut, którzy chcą być spokojni o swoje ,,cztery kółka”, że nic się im nie stanie. System parkingowy może spełniać dwojaką funkcję. Chodzi tutaj o przechowywanie auta w trakcie dnia lub nocy, w bezpiecznym miejscu lub pozostawienie auta na określony czas w dogodnej dla nas lokalizacji.  W szczególności w centrach dużych miast. Parkingi dzielimy na kilka kategorii. Pierwsze kryterium obejmuje konstrukcję. W tej kategorii wyróżniamy parkingi otwarte w formie miejsc parkingowych, place parkingowe (otwarte lub z ogrodzeniami, które mogą być zabezpieczone szlabanem), parkingi piętrowe oraz parkingi podziemne. Drugim kryterium jest sposób ochrony parkingu. W niej wyróżniamy parkingi strzeżone i niestrzeżone, z systemem monitoringu lub bez niego. Trzecią kategorię obejmuje odpłatność parkingów. Istnieje wiele parkingów darmowych, ale nie zawsze są one dostępne w danej lokalizacji, a także nie zapewniają odpowiedniego poziomu ochrony. Za parking strzeżony lub zlokalizowany w centrum miasta trzeba już trochę zapłacić. Stawki parkingowe są określane godzinowo, dobowo lub miesięcznie, gdy chcemy posiadać stałą rezerwację miejsca. Ceny parkowania samochodu są uzależnione od rodzaju parkingu i jego lokalizacji, związanej z wielkością miejscowości i odległością parkingu od centrum. Drożej zapłacimy za parking w centrum niż za ten za obrzeżach miastach. Jeśli chodzi o abonamenty miesięczne, na standardowych parkingach strzeżonych średnie ceny wahają się na poziomie 100 – 150 zł. Podobny wydatek na parking w lepszej lokalizacji to wydatek  rzędu kilkuset złotych. Nieco niższe ceny w obu przypadkach obowiązują na parkingach płatnych niestrzeżonych. Jeśli chcemy zostawić auto na parkingu godzinowym w centrum miasta, to musimy liczyć się z wydatkiem od 2 do 5 zł za godzinę.

Decydując się na pozostawienie auta na parkingu warto jest wiedzieć o tym, jaka jest szansa uzyskania odszkodowania w przypadku jego uszkodzenia lub kradzieży. Wjeżdżając na parking, po podpisaniu umowy na stałe miejsce parkingowe lub po otrzymaniu kwitu potwierdzającego uiszczenie opłaty za czasowe parkowanie pojazdu, przedsiębiorca zobowiązuje się do pilnowania auta i odpowiada za wszelkie wyrządzone szkody.