Czy warto kupić ukulele?

Czy warto kupić ukulele?

6 września 2021 Hobby / Rozrywka 0

Nauka gry na gitarze wymaga sporo pracy i poświęcenia zwłaszcza od osób, które nie posiadają wykształcenia muzycznego. Gitara jest instrumentem harmonicznym, a zatem gra na niej wymaga znajomości podstawowych zasad muzyki, budowy akordów oraz zachodzących pomiędzy nimi relacji. Z uwagi na ilość strun w gitarze realizowanie na niej materiału muzycznego może być problematyczne dla osób początkujących, a szerokość gryfu sprawiać trudności techniczne pod względem prawidłowego dociskania do niego strun. Zmagając się z problemami tego typu i mając w perspektywie bardzo żmudny i pracochłonny proces wdrażania się w tajniki gry na tym instrumencie można się łatwo zniechęcić do nauki i w efekcie całkowicie jej zaniechać.

Ile kosztuje nowe ukulele?

nowe ukulele - cenaProgram nauczania w wielu szkołach muzycznych zakłada, że początkujący adepci gitary stawiają swoje pierwsze kroki na drodze do wirtuozerii poprzez zapoznanie się ze zgoła innym instrumentem, a mianowicie z ukulele. Jest to również instrument szarpany, lecz w przeciwieństwie do gitary posiada zazwyczaj jedynie cztery struny, a jego gabaryty są znacznie mniejsze. Sprawia to, iż ukulele jest instrumentem zdecydowanie bardziej przyjaznym dla nowicjuszy. Z uwagi na jego prostotę i łatwość wydobycia dźwięku ukulele pozwala skupić się na przyswajaniu elementarnych zasad muzyki nie zmagając się przy tym z trudnościami technicznymi. Dzięki temu proces nauki podstaw jest zdecydowanie szybszy, nie jest wstrzymywany przez ograniczenia w aparacie gry oraz przynosi bardziej wymierne, widoczne efekty. Naturalny strój ukulele jest ponadto dość intuicyjny, co ma pozytywny wpływ na naukę interwałów, gam, skal, czy też akordów. Nieskomplikowana budowa i niewielkie rozmiary ukulele to cechy, które nie tylko wpływają na wygodę podczas gry nawet wśród najmłodszych uczniów, ale także mają bezpośredni wpływ na cenę instrumentu. Jeśli chcemy kupić nowe ukulele – cena instrumentu edukacyjnego może oscylować w granicach dwustu złotych, przy czym warto zaznaczyć, że będzie to instrument dobry jakościowo, bynajmniej nie z najniższej półki.

Ukulele nie tylko służy do celów edukacyjnych. Stanowi także idealny wybór dla profesjonalnych muzyków, którym zależy na uniwersalnym instrumencie o niewielkich gabarytach, łatwym w transporcie. Uniwersalność ukulele polega na tym, że nadaje się ono zarówno do gry solowej oraz jako instrument akompaniujący. Jest ponadto bardzo elastyczny pod względem stroju, posiada kilka najbardziej popularnych wariantów strojenia poszczególnych strun, a także daje nam możliwość uzyskania stroju niestandardowego w zależności od indywidualnych potrzeb.