Czy nawóz wapniowy jest ekologiczny?

Czy nawóz wapniowy jest ekologiczny?

18 września 2019 Ogród i rolnictwo 0

Ostatnio mamy do czynienia z wielką moda na gospodarstwa rolne o charakterze ekologicznym. Mimo, że to jest nazwane moda, to jednak ma znaczny wpływ na ochronę środowiska a także na ekonomiczne i racjonalne gospodarowanie. Otóż w rolnictwie ekologicznym stosowane są tylko dobre środki, które sprzyjają roślinom i nie szkodzą przy tym innym komponentom przyrody. Przykładem może się okazać nawóz wapniowy, który poprawia stan gleby.

Ekologiczny nawóz wapniowy – argumenty

nawóz wapniowy workowanyWielu ludzi uważa, że chemii w glebie jest całkowicie niepotrzebna i szkodzi środowisku. Wszystko zależy o jakie składniki i nawozy chodzi, ponieważ musimy sobie zdawać sprawę z tego, że chemia jest wszędzie, a człowiek musi się czymś żywić, a rośliny muszą rosnąć. Nawóz wapniowy workowany ma to do siebie, że jego skład chemiczny jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia człowieka, dla wód, atmosfery, gleb i dla roślin. Wszystko dlatego, że podlega kontroli ze strony instytucji rolniczych, które sprawdzają, czy dany produkt jest ekologiczny. Otóż jest ekologiczny, ponieważ przyczynia się do rewitalizacji gleby poprzez jej odkwaszanie. Skażona i kwaśna gleba zawsze była problemem ekologicznym, gdyż przyczyniała się do niszczenia ekosystemów roślinnych. Stosując wapno nawozowe jesteśmy w stanie poprawić ten problem sprawiając, że pH zawarte w odczynie glebowym stanie się bardziej optymalne. A zatem wapno pomaga w prawidłowym i rozsądnym nawożeniu gleby. Rolnicy dzięki temu mogą uzyskać obfite plony, a roślinność jest zdrowa i zawiera wiele korzystnych dla zdrowia mikroelementów, a także witamin. Wapń całkowicie nie zanieczyszcza atmosfery, bo jest naturalna. Jeśli nawóz jest zmieszany z wapniem i jest ten nawóz dodany do gleby, szybciej następuje jej spulchnienie. Zawartość wody glebowej się zwiększa i to też wpływa dobrze na wzrost roślin. Nawóz workowany z wapnem nie jest drogi, opłaca się go stosować, jeśli pragniemy mieć o dwadzieścia pięć procent plonów więcej. Sama też produkcja tego środka nie powoduje zanieczyszczenia ani atmosfery, ani wód.

Nawóz tego typu nie jest szkodliwy dla ludzi i dla zwierząt. Nie wywołuje żadnych alergii, więc mogą mieć z nim kontakt nawet osoby cierpiące na uczulenia. Na pewno będzie wspomagał przy poprawie stanu gleby zakwaszonej. Ponadto nawóz sprawi, że rośliny będą w doskonałej kondycji. Przyczyni się też do zwiększenia pieniędzy za plony. W związku z tymi argumentami można jednoznacznie stwierdzić, że workowany nawóz wapniowy jest całkowicie bezpieczny dla środowiska oraz ekologiczny.