Ciężki wybór podłóg sportowych

Ciężki wybór podłóg sportowych

24 marca 2021 Budowa 0

Posadzka sportowa to szczególny rodzaj podłogi. Wykonywana jest pod kątem intensywnego i zróżnicowanego ruchu korzystających z niej sportowców i ćwiczących dzieci. Ma zapewnić im bezpieczeństwo, ograniczyć ryzyko kontuzji, a jednocześnie dać dynamikę wykonywanym ruchom. Musi także dawać dobre odbicie piłce – pamiętajmy że większość sportów, które są uprawiane na hali, to sporty z piłką w roli głównej.

Jak wybrać podłogę sportową?

najlepsze podłogi sportowePrzez lata w Polsce nie obowiązywała żadna norma opisująca specyficzne właściwości podłogi sportowej, a co za tym idzie panowała zupełna samowolka w kwestii projektowania tych podłóg. Ten stan uległ zmianie. Obecnie, w naszym kraju, obowiązuje unijna norma EN 14904, która określa, jakie wymagania powinna spełniać wewnętrzna nawierzchnia sportowa. Aby żyć w zgodzie z normą należy przebadać system podłogi sportowej pod kątem specyficznych właściwości, takich jak ugięcie w punkcie, absorbcja energii, poślizg, odbicie piłki, odbicie światła, obciążenie toczne i wiele innych. Dobra podłoga sportowa to tak, która jest trwała, czyli przez wiele lat odporna na zużycie i taka, która nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji i konserwacji. I najlepiej taka, którą można naprawić i odnowić, przywracając w ten sposób do pierwotnego stanu bez uszczerbku na jej właściwościach technicznych. Te cechy mają o wiele większe znaczenie niż niska z pozoru cena zakupu i ułożenia podłogi. Liczne rozwiązania mogą wydać się tanie w krótkim okresie czasu, jednak szybko okazuje się, że nie spełniają oczekiwań użytkowników, wymagają licznych napraw, łatwo ulegają uszkodzeniom i są przyczyną kontuzji zawodników uprawiających sport. Nie jest prawdą, że najlepsze podłogi sportowe funkcjonują tylko w profesjonalnym sporcie. Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników oraz wymogi ćwiczeń sportowych takie podłogi powinny funkcjonować w każdym obiekcie sportowym, a przede wszystkim szkołach. Dzieciom należy się szczególna troska i stworzenie dobrych warunków do rozwoju psychofizycznego.

Zgodna z normami, trwała i wielofunkcyjna podłoga sportowa to rzecz, w którą warto, a nawet trzeba zainwestować. To się opłaci zarówno użytkownikom, jaki i inwestorom. Jeśli chcemy uniknąć psucia się podłogi, która ulega dużym obciążeniom, utraty właściwości w czasie eksploatacji powinien stosować sprawdzone rozwiązania od sprawdzonych producentów. Chodzi o takie podłogi, które wytwarzane są od wielu lat i funkcjonują w wielu obiektach w kraju i na całym świecie. Dzięki temu mamy pewność, że sprawdziły się w różnych warunkach.