Budowa trybun sportowych na stadionach

Budowa trybun sportowych na stadionach

20 marca 2019 Sport i zdrowie 0

Emocje towarzyszące meczom, zwłaszcza tym najważniejszych, które ogląda z reguły na żywo kilka tysięcy osób to niesamowite przeżycie. Głos dopingu tysięcy ludzi brzmi dla niektórych lepiej niż orkiestra w filharmonii, a uczucia są nie do zapomnienia. Takich stadionów w ostatnim czasie wybudowano naprawdę dużo w Polsce, a to za sprawą odbywających się tutaj mistrzostw. Obecnie nadal wykorzystuje się je do prowadzenia meczy, czy też koncertów.

Stadionowa trybuna sportowa

trybuny sportoweNajwiększym problemem inżynierów, którym zlecono zadanie zaprojektowania i wybudowania stadionu był problem pomieszczenia jak największej ilości osób w miejscu, które na pozór wydaje się ogromne, jednak dla tych inżynierów wydawało się za małe w stosunku do założeń pojemności i liczby miejsc. Aby to się udało stosowano różne techniki inżynierskie umieszczenia osób na trybunach uwzględniając indywidualne odczucia osób siedzących na każdym z tych miejsc. Aby tak wiele osób mogło oglądać mecz i nie odczuwać żadnego dyskomfortu w związku z tym trybuny sportowe musiały być zaprojektowane w przemyślany i ergonomiczny sposób. Wiadomo, że kształt stadionu powodował to, że każdy oglądał mecz z innej perspektywy, ale starano się podejść do tematu w sposób rozsądny. Trybuny są ułożone dość ciasno względem siebie, aby możliwe było rozsadzenie jak największej ilości osób. Oczywiście brano pod uwagę wszystkie aspekty komfortu uczestników wydarzenia pozostawiając im normatywnie odpowiednią ilość miejsca. Każda trybuna na stadionie jest stopniowana do pewnej wysokości, aby osoby siedzące za sobą nie przeszkadzały sobie wzajemnie w stosunku do osób siedzących w tej samej linii. Podobna zasada działa w kinach, gdzie również stosowano stopniowanie, aby każdy mógł widzieć ekran. Na stadionach boisko leży jednak pod innym kątem niż ekran kina, dlatego kąt nachylenia trybun także jest większy. Ważnym elementem trybun sportowych było także zapewnienie im odpowiedniej komunikacji poprzez wyznaczenie kanałów komunikacyjnych pomiędzy nimi. Założenie było takie, że każdy sektor powinien swobodnie i bez przeszkadzania innym osobom mógł zapewnić wyjście kibica do toalety i z powrotem.

Również istotną rolę odgrywa reszta infrastruktury stadionu połączona z trybunami, gdyż musi zapewniać odpowiedni przepływ osób poprzez kanały komunikacyjne aż do wyjścia, bez generowania niepotrzebnego ścisku, co mogłoby spowodować tragiczną w skutkach sytuację przygniecenia przez tłum osób chcących opuścić stadion. Kto kiedykolwiek uczestniczył w tym wydarzeniu wie jak ważne jest odpowiednie zaprojektowanie stadionu pod kątem bezpieczeństwa.