Budowa i zastosowania przewodów pneumatycznych

Budowa i zastosowania przewodów pneumatycznych

2 października 2019 Przemysł / Produkcja 0

Podstawową funkcją przewodów pneumatycznych i węży jest dostarczanie sprężonego powietrza do siłowników, zaworów, narzędzi i innych urządzeń. Na rynku jest jednak wiele rodzajów i rozmiarów rurek i węży, więc inżynierowie powinni wziąć pod uwagę szereg ważnych czynników, aby wybrać odpowiedni dla danego zadania.Rurki do zastosowań powietrznych mogą być wytłaczane z jednego materiału lub wzmocnione wewnętrznie, zazwyczaj włóknami tekstylnymi, w celu uzyskania większej wytrzymałości.

Jak wybrać odpowiedni przewód pneumatyczny

przewody pneumatyczneZacznijmy od budowy. Wąż pneumatyczny zasadniczo składa się z rury wewnętrznej, jednej lub więcej warstw wzmacniającego włókna plecionego lub spiralnie zwijanego oraz zewnętrznej osłony ochronnej. Ogólnie rzecz biorąc, wąż jest bardziej wytrzymały niż rurki, ale kosztuje więcej. Dopływ i aplikacja powietrza stanowią podstawę dla niezbędnej wydajności produktu. Wymagania dotyczące przepływu przez przewody pneumatyczne pomagają określić rozmiar węża lub rurki. Rurki określa się ogólnie na podstawie średnicy zewnętrznej i grubości ścianki, zaś wąż według ID. Niezależnie od tego, wybór zbyt małego przepływu „dławika” o średnicy wewnętrznej powoduje straty ciśnienia, nieefektywność i nadmierną prędkość płynu, co może skrócić żywotność. Z drugiej strony zbyt duża średnica powoduje, że waga, rozmiar i koszt są wyższe niż to konieczne. Upewnij się również, że produkty działają poniżej podanego maksymalnego ciśnienia roboczego. Producenci zazwyczaj oceniają rurki mierząc ciśnienie rozrywające w 75 ° C, a następnie dzielą je przez odpowiedni współczynnik bezpieczeństwa (zwykle 3: 1 lub 4: 1), aby określić maksymalne ciśnienie robocze. Należy pamiętać, że opublikowane oceny ciśnienia rozrywającego służą wyłącznie do testowania produkcyjnego i w żaden sposób nie wskazują, że produkt może bezpiecznie poradzić sobie z skokami ciśnienia lub w inny sposób działać powyżej maksymalnego ciśnienia roboczego. Należy również pamiętać, że niektóre produkty obsługują próżnię do około 28 cm.Hg bez zapadania się. Rury termoplastyczne wykonane są z kilku popularnych materiałów. Ale producenci oferują niezliczone warianty preparatów polimerowych, które odpowiadają określonym potrzebom.

Typowe materiały rurowe stosowane w urządzeniach pneumatycznych obejmują: Rurki poliuretanowe które są mocne, elastyczne, odporne na załamania i ścieranie oraz odporne na kontakt z paliwami i olejami. Jest powszechnie stosowany w pneumatycznych układach uruchamiających i układach logicznych, robotyce i sprzęcie próżniowym oraz w różnych zastosowaniach do produkcji półprzewodników, w medycynie i laboratorium.